Chata Kovárna leží v centru Orlických hor (pouhých 12 km od Velké Deštné!) a je tak ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás či kulturních památek východočeského kraje. Rádi vám poradíme, jaká místa zde navštívit.

Procházky po nejbližším okolí a zajímavosti

Chalupy na Rampuši

 

Vesnička Rampuše (2 km) - Pohodová procházka od Kovárny s hezkými výhledy do okolí. Na Rampuši se nachází socha Rampepurdy, neboť právě z této vesnice pocházela služebná u Bajzů v Poláčkově knize Bylo nás pět, kde jí proto malý Péťa říkával "rampepurdo rampepurďácká". A údajně právě Rampuše, ležící v jakémsi pomyslném středu podhůří, dala jméno Rampušákovi, novodobému duchu Orlických hor.

 

 

 

 

 

 

Kunčina Ves (3 km) - Krásná vesnička s dominantou horské kaple Sv. Anny postavené v neogotickém stylu v roce 1866 místním sedlákem Antonem Vanietschkem. Kaple, která velikostně připomíná spíše kostel, je celoročně otevřená a od Kovárny k ní vede žlutá turistická stezka. Od kaple můžete jít dále po polňačce, kde asi po 500 m narazíte na starobylá boží muka stojící mezi 2 lipami, s posezením.

 

 

 

 

 

 

Zdobnice (5 km) - od Kovárny se po červené turistické značce (která podstatnou část vede lesem) dostanete do horské obce Zdobnice. Najdete zde mnoho původních roubenek, starobylý kostelík, ale také 3 lyžařské vleky či několik turistických chat a hotelů. Zdobnicí protéká stejnojmenná horská říčka a naleznete zde pěkný vodopád.

 

 

 

 

 

 

 

Kačerov (5 km) - přes Kunčinu Ves se po žluté turistické stezce dostanete do velice zajímavé starobylé (původně německé) vesnice Kačerov. Je zde několik památek, zj. pozdně barokní farní kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí hřbitova. V dolní části vsi, v údolí kolem Liberského potoka, dosud existuje nádherný soubor roubené lidové architektury charakteristické pro oblast Orlických hor. Jedná se především o přízemní chalupy východosudetského typu. Je to opravdu malebné údolíčko, které stojí za to vidět. Okolí Kačerova je také vyhlášeno za přírodní rezervaci.

 

 

 

 

 

Léčivý pramen "Nad Kovárnou"

 

Nedaleko chaty (asi 500 m) se v lesích nachází tajuplné místo. Po staletí zde býval pramen, ke kterému se sjížděli lidé z dalekého okolí léčit si své neduhy. Traduje se, že pramen má zvláštní složení s vysoce hojivými účinky. Naši předkové to věděli, a tak zde v 18. století rodina Nováků z nedaleké Rampuše postavila kapli, již zasvětili sv. Anně. Kaplička však kdysi bohužel vyhořela. Léčivý pramen je zde však dodnes...

 

Archeologický skanzen Villa Nova v Uhřínově

Asi 12 kilometrů za Rychnovem nad Kněžnou leží malebná horská vesnička Velký Uhřínov. Najdete tu zajímavý archeologický skanzen, který provozuje Sdružení Villa Nova. Členové občanského sdružení se snaží vytvořit a přiblíži návštěvníkům středověkou kolonizační vesnici. Můžete si zde prohlédnout roubenou polozemnici, chlebovou pec, bylinnou zahrádku, chlév a mnoho dalšího. Vše je budováno se zachováním zásad experimentální archeologie. Skanzen najdete za vsí Velký Uhřínov v malém lesíku.

Více zde: https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/stavby-a-technicke-pamatky/archeologicky-skanzen-velky-uhrinov/

Asi 8 km od Kovárny leží malebná horská vesnička Velký Uhřínov. Nachází se zde zajímavý archeologický skanzen, který se snaží vytvořit a přiblížit návštěvníkům středověkou kolonizační vesnici. Můžete si zde prohlédnout roubené polozemnice, chlebovou pec, bylinnou zahrádku, chlév a mnoho dalšího. Vše je budováno se zachováním zásad experimentální archeologie. Skanzen najdete v malém lesíku a určitě stojí za to tohle místo navštívit.

http://www.villanova.cz/

Můžete si zde prohlédnout roubenou polozemnici, chlebovou pec, bylinnou zahrádku, chlév a mnoho dalšího. Vše je budováno se zachováním zásad experimentální archeologie. Skanzen najdete za vsí Velký Uhřínov v malém lesíku.

Více zde: https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/stavby-a-technicke-pamatky/archeologicky-skanzen-velky-uhrinov/

 

Zimní radovánky

Pouhé 3 km od Kovárny se nachází sjezdovka Valčenka, na kterou se dostanete pohodově přes polní cestu např. na běžkách či autem přes Kunčinu Ves. Jsou zde parkovací místa a přes zimu zde funguje kiosek. Na Valčenku poté bezprostředně navazuje veliký zimní areál Ski centrum Zdobnice.

 

www.skizdobnice.cz

 

 

Tipy na rodinné výlety

41445876_10216938139102668_1772554263147315200_n

41479944_10216938139342674_6602868749894680576_n